Get Social With Us

Bezpieczne zakupy w internecie

zakupyonline_min

Bezpieczne zakupy w internecie

Zakupy online są już bardzo powszechne, aczkolwiek niekoniecznie powszechność idzie w parze z wiedzą o bezpieczeństwie swoich danych w sieci. Chcielibyśmy poruszyć kwestie bezpieczeństwa z perspektywy banku, jak na te zagadnienia patrzy policja i przede wszystkim, zwrócić uwagę na przeciętnego obywatela, który z racji swojego doświadczenia, dzieli się z nami swoją wiedzą o zakupach online.
Podstawowym założeniem banków jest ostrzeżenie nas przed wyciekiem najważniejszych informacji z naszych kart bankowych. Łatwo się stać celem oszustwa, jeśli będziemy nieostrożnie z nich korzystać. Należy wiedzieć, które informacje z karty należą do poufnych i nie powinniśmy ich nigdy podawać. Podczas zakupów online, jedyny kod jaki
powinniśmy podawać znajduje się na odwrotnie karty i nazywa się on CVV2 / CVC2. Jeśli przeczytasz na jakiejkolwiek stronie, że do weryfikacji zapłaty potrzebny jest im PIN uciekaj jak najdalej od tej strony, bo jest to jedno wielkie oszustwo.
Zanim jednak zaczniesz cokolwiek wpisywać, zwłaszcza swoje dane, upewnij się, że miejsce, które do tego wykorzystujesz jest całkowicie bezpieczne. Jeśli chodzi o zakupy online, całkowicie unikaj kawiarenek internetowych. Nie każda z nich chce Cię oszukać i nie każda instaluje oprogramowanie śledzące Twoje kody i hasła dostępu, ale wystarczy, że ich komputery nie będą odpowiednio zabezpieczone bądź przypadkiem zapomnisz się wylogować i już nieszczęście gotowe.
Banki również nawołują do korzystania z zabezpieczonych sklepów online. Jak sprawdzić, czy nasz wybrany sklep jest bezpieczny? Nic prostszego! Wystarczy sprawdzić adres strony. Jeśli przed nazwą sklepu widnieje: https:// śmiało możemy robić zakupy (oczywiście, pamiętając o pozostałych środkach bezpieczeństwa).. Bezpieczna strona to nic innego jak strona szyfrowana, która zapobiega jakimkolwiek wyciekom danych. Ponadto, widzimy, że serwis dba o bezpieczeństwo danych swoich klientów.
Również policja przygotowała szereg porad dotyczących bezpiecznych zakupów. Jednostka państwowa ma nieco inne spojrzenie na zakupy online i każe zwracać uwagę przede wszystkim na uczciwość sprzedawców online. Wykorzystujmy potęgę Internetu i fakt tego, że można sprawdzić informacje o każdym produkcie, sklepie, sprzedawcy. Mając do dyspozycji tak potężne narzędzie, warto upewnić się, czy sklep online, który wybraliśmy, jest
w stanie zapewnić nam bezpieczny zakupy oraz dotarcie tych zakupów na czas. Koniecznie upewnijmy się, czy jest kontakt telefoniczny bądź emailowy ze sprzedającym, przykładowo dzwoniąc do niego i pytając o szczegóły towaru którym jesteśmy zainteresowani. Dobry sprzedawca nie odmówi nam odpowiedzi.
Przy okazji kontaktu ze sprzedawcą, zapytajmy o wszelkie dokumenty weryfikacyjne do towaru. Zwłaszcza, jeśli nabywamy sprzęt elektroniczny. Termin gwarancji, oryginalne oprogramowanie, dowód zakupu, czy też ładowarki (w przypadku laptopów czy telefonów). Jeśli przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, po rozpakowaniu paczki zobaczymy puste pudełko natychmiast zgłaszajmy sprawę na policję im szybciej zostanie zgłoszona, tym większe prawdopodobieństwo zmuszenia sprzedawcy do zadośćuczynienia. Tutaj również należy wspomnieć, że w przypadku towaru odbieranego przez kuriera, należy wykorzystać prawo sprawdzenia paczki przed jej przyjęciem może
to nam oszczędzić wielu nerwów i niepotrzebnych problemów.
A co jest ważne według stałego klienta sklepów online? Przede wszystkim regulamin zwrotów towaru. Zakupy online są specyficzną transakcją, ponieważ nie “macaliśmy” produktu. Prawo nam pozwala na zwrot towaru w przeciągu 10 dni, jeśli nie spełnia naszych oczekiwań, natomiast inne prawo może wymyślić sklep wybrany przez nas. Jeśli w zasadach zwrotu towaru będzie coś niejasno napisane bądź będzie informacja przekazana wprost o braku możliwości zwrotu towaru natychmiast zamknijmy kartę z danym sklepem jest to zwyczajne wykorzystywanie niewiedzy klienta do swoich praw.
Na koniec, prośba od nas zostawiajcie swoją opinię w każdym sklepie z którego korzystacie. Zróbcie to dla innych użytkowników Internetu, którzy tak jak Wy, trafili do danego sklepu online, a także dla siebie, w przyszłości, gdybyście ponownie trafili do tego samego sklepu. Dobrze napisana opinia potrafi natychmiast zweryfikować sklep, a tym samym, wynagrodzić jego starania o dobro klienta i bezpieczeństwo jego danych, bądź, wręcz przeciwnie, pokazać mu, że jako klienci, znamy swoje prawa i będziemy z nich korzystać.

zakupyonline

 

Brak komentarzy

Skomentuj