Get Social With Us
poufnosc-post-3_m

Generator haseł

Dbając o swoje bezpieczeństwo, korzystamy z różnych generatorów haseł, ponieważ nie jesteśmy w stanie na bieżąco wymyślać silnych, bezpiecznych haseł, zwłaszcza, że z dnia na dzień przybywa nam ilość portali i kont z których korzystamy na co dzień. Jednak czy bezpiecznie jest korzystać z pierwszego lepszego generatora haseł w internecie? Na co należy zwracać uwagę?

 

Sprawdzajmy, czy wybrany przez nas generator haseł, przypadkiem nie zapamiętuje naszego wygenerowanego hasła. Nawet najsilniejsze, najdłuższe i najbardziej losowe hasło, może nie być dobrym zabezpieczeniem, jeśli leży gdzieś w odmętach baz danych internetu, zwłaszcza na niepewnej stronie.

 

Warto upewnić się, co do bezpieczeństwa wygenerowanego hasła i zawsze go sprawdzić innym generatorem, który umożliwia przeanalizowanie hasła oraz proponuje ewentualne poprawki. Nawet najlepszy generator haseł to tylko skrypt i może podać nam rozwiązanie nie do końca dobre dla nas.

 

Upewnijmy się, że wybrany przez nas generator haseł potrafi generować hasła do trybu online oraz offline. Narzędzia używane przy udziale ataków online są dużo mniej skomplikowane i bardzo ciężko o pozytywny skutek takiej operacji (a jeśli by się udało złamać hasło online to można uzyskać tym dostęp bezpośrednio do głównego system bądź panelu zarządzania), natomiast, gdy wyciągany jest przeciwko nam ciężki arsenał w postaci mocy obliczeniowej wielu maszyn, która spróbuj rozkodować hashe, potrzebujemy naprawdę silnego hasła, z wieloma znakami specjalnymi, by móc zabezpieczyć swoje konta.

 

Nawet korzystanie z generatorów haseł może być czasochłonne i należy sprawdzić wiele rzeczy zanim wykorzystamy wygenerowane hasło, ale z racji tego, że ceną jest bezpieczeństwo naszych danych w sieci, które mogą być wykorzystane w złych celach, myślę, że warto poświęcić swój czas na dobranie bezpiecznego hasła.

 

Jak zapamiętywać trudne hasła?

 

Niezależnie od tego, czy wykorzystasz generator haseł, czy też spróbujesz samemu opracować bezpieczne hasło, zawsze kończy się na tym samym – trzeba je zapamiętać. Rozwiązaniem na krótką metę jest zapisanie sobie hasła na kartce i schowanie jej głęboko w czeluściach biurka (bo dlaczego nie wolno nam nawet myśleć o zapisywaniu hasła w notatniku komputera wspominaliśmy wcześniej), jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, jeśli do każdego serwisu mamy inne hasło i przepisanie hasła z kartki zajmie nam co najmniej minutę. Strata czasu!

 

Jednym z wydajnych sposobów zapamiętywania naszych haseł jest posługiwanie się mnemotechniką, która bazuje na skojarzeniach, czyli na to, co nasz mózg najszybciej przyswaja. Mnemotechniki wyznaczają nam reguły działania od których zależy poprawność naszego toku skojarzeń. To znaczy, że wielkie litery muszą zawsze oznaczać imię osoby dorosłej bądź nazwę własną, mała litera to na przykład imię dziecka, cyfra może oznaczać jedzenie, a znak specjalny zwierzątka. Mając przygotowane hasło i rozwinięcia dla każdego znaku, należy połączyć wyrazy w jedno zdanie. Im będzie dziwniej i śmieszniej, tym łatwiej przyswoimy sobie hasło! Spokojnie, nigdy nie podzielicie się tym zdaniem z inną osobą, więc może być bardzo, bardzo dziwne. Pamiętajcie, by powtórzyć kilkukrotnie wymyślone zdanie by sobie przyswoić kolejność i występujące w nim postaci. Efekt murowany!

 

Drugi sposób pomija wykorzystywanie naszej pamięci, a uwzględnia skorzystanie ze specjalnych programów do zapamiętywania haseł. Jest to dobry sposób na hasła, jeśli są one długie, do wielu kont oraz gdy musimy je często zmieniać. Przy takich warunkach nasza pamięć może zawieść. Programy, które warto wtedy sprawdzić działają w sposób dyskretny. Same są zabezpieczone hasłem (wtedy musisz znać tylko jedno hasło) i gdy tylko przychodzi czas logowania do konta, kopiujesz zapamiętane w programie hasło, wklejasz i voila! jesteś zalogowany. Pamiętajmy, że koniecznie trzeba przeczytać opinie użytkowników takich programów. Warto sprawdzić, czy jest to program sprawdzony i bezpieczny bo będzie miał on pod opieką wszystkie nasze hasła. Zdecydowanie zachęcamy do zapoznania się z takim programem do zapamiętywania haseł. Są one tak programowane, by dawać maksymalne bezpieczeństwo naszym hasłom, a nam zdejmować z barków obowiązek pamiętania każdego jednego hasła.

 

poufnosc-post-3

Brak komentarzy

Skomentuj