Get Social With Us
generator_min

Wskazówki dotyczące tworzenia silnego hasła

Jeśli nie satysfakcjonuje Cię tworzenie losowych haseł przez generatory haseł i wolisz sam wymyślić silne hasło, które będziesz w stanie zapamiętać to mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci uchronić się przed utratą konta bądź stratą danych. Silne hasło to podstawowe zabezpieczenie przy korzystaniu z udogodnień internetu.

 

Podstawową zasadą stworzenia bezpiecznego hasła jest brak wyrazu występującego w słowniku jakiegokolwiek języka. Tyczy się to również imion i nazwisk. Programy łamiące hasła wykorzystują na początku wszelkie znane słowa i wcale nie przeszkadza im fakt, że w słowie ananas, zamiast litery ‘a” występuje @.

 

Długość dobrego i silnego hasła to liczba od 8 do 14 znaków. Osiem znaków to niezbędne minimum, by hasło móc nazywać bezpiecznym, natomiast czternaście znaków jest ilością uniwersalną, gdyż niektóre platformy/programy/konta mogą nie być w stanie przyjąć dłuższego hasła.

 

Do każdego miejsca do którego logujemy się hasłem, należy przypisać inne, silne hasło. Nie musi być ono całkowicie inne, lecz by zachować siłę hasła oraz pewność zabezpieczenia, należy zmienić od jednego do dwóch znaków. Może być to stała formuła zmiany, znana tylko i wyłącznie Tobie.

 

Najlepsze hasła, czyli te najsilniejsze, zawierają w sobie cztery kategorie znaków: wielkie i małe litery, liczby oraz tzw. znaki specjalne. Programy hackujące będą miały duże utrudnienie, jeśli użyjemy na zmianę wielkich i małych liter, pomiędzy znakami specjalnymi oraz liczbami.

 

Pomimo tego, że zapamiętanie takiego hasła (a nawet wpisanie go) będzie męczące, warto się natrudzić. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo! I koniecznie należy zapamiętać, że dużo lepiej jest zapisać hasło na kartce, aniżeli w komputerze. Kartkę można schować pomiędzy grubą encyklopedię, a hasło na komputerze jest dużo łatwiej wyłowić i od razu użyć!

 

13403895_173365736400110_1937828181605148484_o

Brak komentarzy

Skomentuj